'אני, גיטל', מאת סמדר הרצפלד

'אני, גיטל', מאת סמדר הרצפלד

"ריבונו של עולם, עזור לי להיות טובה ושלמה מלפניך. גרש ממני את השדים וסלק מעלי את החלומות. אין לי כלום, שום דבר חוץ מהשק הכבד של זכרונותי. כמו יונה הנביא נמלטתי מהארץ שבה גדלתי והריני ויושבת אל השולחן, פה בעיר הקודש ירושלים וכותבת את הדברים שקרו לי בחיי."

גיטל, יהודייה בת המאה ה- 18, היא גיבורה ספרותית מיוחדת במינה, המבוססת על דמות היסטורית אמיתית. 
היא נולדה בווהלין, ובגיל 12 נישאה לרבי אברהם המלאך, אדם נזירי ומתבודד, בנו יחידו של המגיד הגדול ממזריטש. 
לאחר שאיבדה את אביה, הלמדן הנערץ, את המגיד ידיד נפשה ואת בעלה, מסרה את בניה לאימוץ עזבה את ליבו הפועם של עולם החסידות ויצאה לבדה לארץ ישראל. 

בירושלים בחרה בחיי עוני ובדידות והסתירה כל פרט על מוצאה ועברה. בזקנתה היא יושבת וכותבת על חייה: האם בגדה בילדיה? האם נעשתה קדושה? ומה יש לה להגיד על בעלה שנקרא "המלאך" ועל אביו המפורסם? 
בדם ליבה היא טווה את החוט האדום של חייה, וככל שהיא מתקרבת לסופם היא מתמלאת  רוח של השלמה ושל קבלת הדין. 

סמדר הרצפלד, שכתבה בעבר על דמויות נשים ('אינתא עומרי', 'תחת שמי מכסיקו') מצאה את גיבורת חייה: אישה דתייה שבירה ופגיעה, ובכל זאת חזקה ומלאת כוח. היא מדברת בשמה של גיטל בשפה פשוטה וזכה מלאה בעצב ובאהבה. 
סמדר הרצפלד נולדה בתל אביב. למדה מדעי היהדות באוניברסיטה העברית בירושלים ומאז מתגוררת בה. היא אם לשני ילדים.

סבתה הגדולה של סמדר היתה צדקת כפרית בשם גיטל. היא היתה אישה זעירה, והיה לה לול מאחורי הבית, עם תרנגולות ותרנגולים שלכל אחד מהם שם. סמדר היתה מביטה בה ואמרה שיום אחד תכתוב עליה ספר. אחר-כך מתה הסבתא ומת הכפר שבו גרה וסמדר שכחה. 
כעבור שנים, בירושלים, הגיעה סמדר לבנין חסידי ריז'ין ואלה ספרו לה על הרב שלהם, שאהב להיזכר בסבתו שאותה לא ראה מעולם ושמה גיטל, ושהיתה בת של למדן מפורסם ואשת חסיד מפורסם, ולימים התיישבה בירושלים בגפה. 
סמדר, שקיבלה את ההשראה מדמותה של סבתה שלה, החליטה לכתוב את סיפורה של גיטל, כפי שהיא ראתה אותו בעיני רוחה ובססה את דמותה על סבתו של רבי ישראל מריז'ין, אחד מגדולי החסידות. 
153 עמודים. 


חזרה לרשימת ספרים

 


סיפורים קצרים סמדר הרצפלד

מבצעים מיוחדים לחגים!

שלוש דרכים לפתוח את השנה במחיר מיוחד של 100 ש"ח (כולל משלוח) 
הרומן "אני גיטל" מאת סמדר הרצפלד, האנתולוגיה "ביום שנולד הבעש"ט נשרף הגיהנום" שערך בני שבילי והמבחר "הבלנדר במוח שלי תנור" מאת חיה אסתר - שלושת הספרים ב 100 ש"ח! 
לקניה ישירה התקשרו ל 0526882606 ותהיה לכם שנה טובה!

Tivonet